12th TaeKwonDo International World Championships 2018 - Sunday
Results as they are received during the tournament.
CADET BOYS BLACK HEAVY | |||
---|---|---|---|
1. A MOLONEY (IRE) | 2. M PARKINSON (CLE) | 3. J BENNIE (EDI) | 3. L BOWKETT (IRE-L) |
CADET BOYS BLACK LIGHT | |||
1. A SLABERRIA (ARG) | 2. J SHERWEN (WA4) | 3. W MAZURENKO (CRE) | 3. A McCARTHY (IRE-F) |
CADET BOYS BLACK LIGHT HEAVY | |||
1. J MOORE (NUN) | 2. D BARSTAD (NWY) | 3. H RACHBIND (AUS) | 3. J DAILIRNSKI (PUT) |
CADET BOYS BLACK MIDDLE | |||
1. K SULLIVAN (PO2) | 2. M WEISS (GER) | 3. D MILNE (CH5) | 3. T HASAN (SHI) |
CADET BOYS BLACK MUSICAL PATTERNS | |||
1. K BASELEY SILLETT (HA1) | 2. B ATHWAL (LOU) | ||
CADET BOYS BLACK PATTERNS | |||
1. J SOCHTING (ARG) | 2. H HARDWICK (CAN) | 3. B BOURGEOIUS (USA) | |
CADET BOYS BLU/RED HEAVY | |||
1. L PARSONS (LIN) | 2. K ADAMCZEWSKI (POL-PTF) | 3. G ROBBIE (W-B) | 3. A VARUGHESE (MI1) |
CADET BOYS BLU/RED LIGHT | |||
1. M KASPRZYK (PUT) | 2. O McCANLISH (LYT) | 3. K SUCHOWIECKI (POL-PTF) | 3. C BEACH (TRE) |
CADET BOYS BLU/RED LIGHT HEAVY | |||
1. M COOK (HOL) | 2. C JOHNSON (GIL) | 3. S LEE (IRE-L) | 3. P McCABE (ESK) |
CADET BOYS BLU/RED MIDDLE | |||
1. K TRZOS (PUT) | 2. A PEARSON (MI1) | 3. D CULLEN-KEANE (IRE-L) | 3. D TOWELL (EA3) |
CADET BOYS BLU/RED PATTERNS | |||
1. D TOWELL (EA3) | 2. M KASPRZYK (PUT) | 3. M COOK (HOL) | |
CADET BOYS YEL/GRN LIGHT | |||
1. O LOCKYEAR (WES) | 2. N McCONNOCHIE (WBR) | 3. M KELLY (ESK) | 3. Z McCONNOCHIE (WBR) |
CADET BOYS YEL/GRN LIGHT HEAVY | |||
1. D FOSTER (HUD) | 2. R FILIPE D'ALMEIDA (CA6) | 3. M BENNETT (BU3) | 3. C KNIGHT (WI1) |
CADET BOYS YEL/GRN MIDDLE | |||
1. L BROWN (LEW) | 2. L WOLSHAN (IRE-L) | ||
CADET BOYS YEL/GRN PATTERNS | |||
1. O LOCKYEAR (WES) | 2. D FOSTER (HUD) | 3. L BROWN (LEW) | |
CADET GIRLS BLACK HEAVY | |||
1. W FRONCZYK (PUT) | 2. E KEEGAN (IRE-L) | 3. K CUMMINGS (SO1) | |
CADET GIRLS BLACK LIGHT | |||
1. J SMITH (UDD) | 2. M LEVAN (PO2) | 3. D DY (USA_CTF) | 3. S HABERFIELD (B-C) |
CADET GIRLS BLACK LIGHT HEAVY | |||
1. M FRANCIS (P-S) | 2. F PEREZ MUSAI (WAP) | ||
CADET GIRLS BLACK MIDDLE | |||
1. S HALL (USA_CTF) | 2. K TURLAND (NO3) | 3. B TOMBLING (MAL) | 3. A HOLLORAN (CRS) |
CADET GIRLS BLACK MUSICAL PATTERNS | |||
1. M LEVAN (PO2) | 2. B TOMBLING (MAL) | 3. M BURMINGHAM (L-M) | |
CADET GIRLS BLACK PATTERNS | |||
1. M LEVAN (PO2) | 2. B TOMBLING (MAL) | 3. M BURMINGHAM (L-M) | |
CADET GIRLS BLU/RED LIGHT | |||
1. N SMITH (UDD) | 2. A GATKOWSKA (PUT) | 3. P LLEWELLYN (KE1) | 3. J GLANNAKIDOU (BUD) |
CADET GIRLS BLU/RED LIGHT HEAVY | |||
1. E SZALAK (PUT) | 2. R SANDLAND (MA5) | 3. H BOYCE (UDD) | 3. N BARRELL (BI4) |
CADET GIRLS BLU/RED MIDDLE | |||
1. E CLEMENTS (CA5) | 2. O DEASY-WALSH (IRE-M) | ||
CADET GIRLS BLU/RED PATTERNS | |||
1. R SANDLAND (MAS) | 2. E CLEMENTS (CA5) | 3. N SMITH (UDD) | |
CADET GIRLS YEL/GRN HEAVY | |||
1. J PUNSHAN (BU4) | |||
CADET GIRLS YEL/GRN LIGHT | |||
1. C MILLER (RU3) | 2. T READ (BR7) | 3. M McGLONE (BLG) | |
CADET GIRLS YEL/GRN LIGHT HEAVY | |||
1. N CONLAN (BLG) | |||
CADET GIRLS YEL/GRN MIDDLE | |||
1. A McLEOD (EDB) | 2. C DODGSON (IRV) | 3. G JOKSAITE (LTA) | 3. R HUGES (BIR) |
CADET GIRLS YEL/GRN PATTERNS | |||
1. E WALKER (CAN) | 2. G JOKSAITE (LTA) | 3. C DODGSON (IRV) | |
EXEC LADIES BLACK HEAVY | |||
1. E ARMS (WAL) | 2. P LIFE (NOT) | 3. D CARR (USA_CTF) | 3. M HAUSSMANN (IRE) |
EXEC LADIES BLACK LIGHT | |||
1. S ROBERTS (RUT) | 2. R MATTHEWS (LEI) | 3. A KRIEGERMEIRER (USA_CTF) | 3. A SELLARS (PO1) |
EXEC LADIES BLACK MIDDLE | |||
1. N LINE (SO1) | 2. S TODD (USA_CTF) | 3. A McCANN (G-H) | 3. A SHAH (HA4) |
EXEC LADIES BLACK PATTERNS | |||
1. T MILLER (USA) | 2. L JARVIS (BLA) | 3. K McDONALD (BEX) | |
EXEC MENS BLACK HEAVY | |||
1. B REARDON (AUS) | 2. A CAROLLO (ARG) | 3. G BOURGEOIUS (USA) | 3. S RAMKALAWAN (CDA) |
EXEC MENS BLACK LIGHT | |||
1. A BRENNAN (YAR) | 2. J SMITH (CAE) | 3. S PFISTER (SWI) | 3. P VAN WIJK (NET) |
EXEC MENS BLACK MIDDLE | |||
1. G FLEMING (IRE-M) | 2. D CUTLIFF (USA_CTF) | 3. G HALL (FLE) | 3. C SAYER (PEF) |
EXEC MENS BLACK PATTERNS | |||
1. D SHEPPARD (HER) | 2. M WASHBOURNE (LIC) | 3. S RAMKALAWAN (CDA) | |
LADIES BLACK DESTRUCTION BACK KICK | |||
1. L COX-McKENNA (AS2) | |||
LADIES BLACK DESTRUCTION ELBOW | |||
1. K HACKING (GLW) | |||
LADIES BLACK DESTRUCTION PALM HEEL | |||
1. J GRIFFIN (PO2) | |||
LADIES BLACK DESTRUCTION REVERSE TURNING KICK | |||
1. L COX-McKENNA (AS2) | |||
LADIES BLACK DESTRUCTION SIDE FIST | |||
1. S LAMBERS (GER) | |||
LADIES BLACK DESTRUCTION SIDE KICK | |||
1. N LINE (SO1) | |||
LADIES BLACK DESTRUCTION TURNING KICK | |||
1. D HILL (GIL) | |||
LADIES BLACK FLY | |||
1. C ABBOTT (BIS) | 2. K NOWAK (PUT) | 3. A CARDALL (SUT) | 3. K LAIRD (CO8) |
LADIES BLACK HEAVY | |||
1. H BRACKEN (KIL) | 2. V McDONALD (GLW) | 3. C MUIRCROFT (WI4) | 3. K BAKER (NEW) |
LADIES BLACK LIGHT | |||
1. A CLAY (RKM) | 2. S VAN WIJK (NET) | 3. G DUNCAN (LAR) | 3. C PEARSON (PE2) |
LADIES BLACK LIGHT HEAVY | |||
1. K GARLAND (SCU) | 2. L JACKSON (BRA) | 3. G WALKER (MEL) | 3. N FRANCIS (P-S) |
LADIES BLACK MIDDLE | |||
1. J DAVIS (USA_CTF) | 2. F O'CONNOR (IRE) | 3. O GRELA (POL) | 3. L WOODALL (YAR) |
LADIES BLACK MUSICAL PATTERNS | |||
1. J REED-YANG (TIV) | 2. S ANDERTON (ORM) | 3. J HOWELL (CAR) | |
LADIES BLACK PATTERNS 1ST DAN | |||
1. S ANDERTON (ORM) | 2. J REED-YANG (TIV) | 3. T HARDING (TEI) | |
LADIES BLACK PATTERNS 2ND/3RD DAN | |||
1. C DEATON (USA) | 2. A NEELAKANTAN (RUG) | 3. L STEVENSON (BEL) | |
LADIES BLACK PATTERNS 4TH DAN+ | |||
1. N TURECEK (CAE) | 2. C PEARSON (PE2) | 3. M STEVENS (USA_CTF) | |
LADIES BLACK WELTER | |||
1. A NEELAKANTAN (RUG) | 2. J DUNCAN (LAR) | 3. S O'BRIEN (LI2) | 3. SA GONZALEZ (ARG-JU) |
MENS BLACK DESTRUCTION BACK KICK | |||
1. D SHILLABEER (SHE) | |||
MENS BLACK DESTRUCTION BACKFIST | |||
1. C GRIMES (K-L) | |||
MENS BLACK DESTRUCTION FOREFIST | |||
1. D LOCK (CA6) | |||
MENS BLACK DESTRUCTION KNIFEHAND | |||
1. J SVENDSON (NOR) | |||
MENS BLACK DESTRUCTION REVERSE KNIFEHAND | |||
1. B O'NEILL (TEI) | |||
MENS BLACK DESTRUCTION REVERSE TURNING KICK | |||
1. A PELSIS (BRA) | |||
MENS BLACK DESTRUCTION SIDE KICK | |||
1. D SHILLABEER (SHE) | |||
MENS BLACK DESTRUCTION TURNING KICK | |||
1. J KIRMAN (NO5) | |||
MENS BLACK FLY | |||
1. G EDWARDS (RHI) | 2. SA FREIRE (ARG-SC) | 3. K FITZPATRICK (IRE) | 3. B TASKER (AND) |
MENS BLACK HEAVY | |||
1. S MILLER (USA_CTF) | 2. T CHOW (SOL) | 3. C SHAHIDI (AUS) | 3. A BAINS (BRA) |
MENS BLACK LIGHT | |||
1. B PALMER (WAL) | 2. A MacDONALD (G-P) | 3. A ZIEBA (PUT) | 3. J SMITH (POO) |
MENS BLACK LIGHT HEAVY | |||
1. M CLARK (WIT) | 2. R HALLWOOD (WA4) | 3. H EKEMA (NET) | 3. L BARTON (NE1) |
MENS BLACK MIDDLE | |||
1. J REED (KIL) | 2. J WATSON (EDB) | 3. A PELSIS (BRA) | 3. P LESURE (USA) |
MENS BLACK MUSICAL PATTERNS | |||
1. D SHILLABEER (SHW) | 2. A McCOLL (CRS) | 3. SA FREIRE (ARG-SC) | |
MENS BLACK PATTERNS 1ST DAN | |||
1. S ROBERTSON (WRC) | 2. T PAZDZIORA (PUT) | 3. S HALL (TEI) | |
MENS BLACK PATTERNS 2ND/3RD DAN | |||
1. G EDWARDS (RHI) | 2. D SOJKA (GER) | 3. M CARULLO (ARG-SC) | |
MENS BLACK PATTERNS 4TH DAN+ | |||
1. SA FREIRE (ARG-SC) | 2. D SHILLABEER (SHW) | 3. S MILLER (USA_CTF) | |
MENS BLACK SUPER HEAVY | |||
1. S HUGHES (CO8) | 2. T THORNTON (IRE-L) | 3. A MANDERS (AUS) | |
MENS BLACK WELTER | |||
1. J GOTTWALD (GER) | 2. L METCALF (MI1) | 3. M JACKSON (CO8) | 3. SA PADILLA (ARG-A) |
SUPER EXEC LADIES BLACK HEAVY | |||
1. J HENDERSON (AUS) | 2. L COX-McKENNA (AS2) | 3. J STEEL (BGG) | 3. H RICHARDS (E-L) |
SUPER EXEC LADIES BLACK MID | |||
1. L ORFORD-MORGAN (NE1) | 2. M SERRANO (ARG-JU) | 3. J DUCKWORTH (AUS) | 3. C NUGENT (IRE-L) |
SUPER EXEC LADIES BLACK PATTERNS | |||
1. S FREER (GRO) | 2. P JAAFAR (CWM) | 3. M SERRANO (ARG-JU) | |
SUPER EXEC MEN BLACK HEAVY PS | |||
1. J WHITE (DAV) | 2. A FORBES (NO1) | 3. S HARDWICK (CAN) | 3. P BURLEY (NE1) |
SUPER EXEC MEN BLACK MIDDLE | |||
1. M JONES (WE3) | 2. J HANLEY (CHI) | 3. D HOLLORAN (MAG) | 3. P FIELD (IRE) |
SUPER EXEC MEN BLACK PATTERNS | |||
1. M LUTWYCHE (DU1) | 2. P WALKER (COD) | 3. R BUTTERY (LIC) |
Page last updated at 28/07/2018 10:50:00